Alıç Sirkesi 500ml
Alıç Sirkesi 500ml

Ardıç Sirkesi

Ardıç bitkisi, sirke yapımında tercih edilmektedir. Doğal bir şekilde üretilen ardıçlar ile yapılan sirke, düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde vücutta etkisini kısa süre içerisinde göstermektedir.

 

 

Ardıç bitkisi, sirke yapımında tercih edilmektedir. Doğal bir şekilde üretilen ardıçlar ile yapılan sirke, düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde vücutta etkisini kısa süre içerisinde göstermektedir.

 

 

 

Ardıç sirkesi faydaları

 

Ardıç sirkesi ne işe yarıyor gibi pek çok soruyu da beraberinde getiren ardıç, doğal ve organik olması halinde etkilerini sirke formuyla da sunmayı başarıyor. Ardıç sirkesi faydası özellikle yaraların iyileştirilmesi noktasında oldukça etkili. Yaraların iyileştirmesi konusunda etkili olan ardıç sirkesi, bunun dışında romatizma ve soğuk algınlıklarında da rahatsızlığın hafif atlatılmasını sağlar. Bunun dışında ardıç sirkesi faydaları;

  • Kan şekerini düzenler.
  • Kansızlığa karşı iyi gelir. Düzenli kullanımı halinde kanı temizler.
  • Adet sancısı çeken kadınların ağrılarını azaltır.
  • İdrar söktürücü etkisi vardır ve sık sık tuvalete çıkılmasını sağlar.
  • Kansere karşı koruma etkisi sağlar.

Ardıç sirkesi zararlı mı gibi soru işaretleri olan kişilerin bazı detaylara dikkat etmesi gerekir.  Kuvvetli özellikleri olduğundan dolayı hamile ,ağır rahatsızlığı olan kişilere önerilmez. Tüketilmeden önce mutlaka doktor önerisi ve kontrolü gerektirmektedir. Ardıç sirkesi zayıflatır mı konusunda ise metabolizmayı hızlandırması, idrar söktürücü gibi etkileri, metabolizmanın doğru çalışmasını destekler.

Ardıç sirkesi nasıl yapılır?

Evde ardıç sirkesi yapmak isteyenler için ardıç sirkesi tarifi dahilinde yapımına başlanabilir. Standart diğer sirkelerde olduğu gibi bir yapım aşamasına sahip olan ardıç sirkesinde, malzemelerin oranlarının doğru bir şekilde ayarlanması ve fermantasyon sürecinin yakından takip edilmesi önemlidir. Bazı yörelerde nohut gibi farklı malzemeler de kullanılabilmektedir.

Ardıç sirkesi yapılışı için öncelikle ardıçların tohumları toplanarak yıkanır ve kavanozlara konulur. Tuz ve su eklenir ve 15 gün boyunca bu şekilde beklemeye alınır.  15 günün sonunda ise mayalanma süresi tamamlanır. Ardından başka bir kavanoza alınarak güneşte bekletilmeye başlanan sirke, fermantasyon sürecini de tamamlayarak yaklaşık 1 ay içerisinde kullanıma hazır hale gelir. Sirke tüketime hazır olduktan sonra karanlık ortamda saklanmalıdır. Böylece 1 yıla kadar bozulmadan tüketilebilir. Buzdolabında ise saklanmamalıdır.

İdeal lezzetin yakalanması ve hazırlanma aşamasının uzun olması, sirke tüketmek isteyenler için üretimi zorlu kılabilmektedir. Bu tür durumlarda organik ardıçların kullanılarak özel ve doğal bir şekilde üretimin yapıldığı Köyde.com’daki ardıç sirkesi satın alınabilir. Tüketime hazır olan ardıç sirkesi bütçeye uygun fiyatlarla Köyde.com’da sizi bekliyor.

Benzer Ürünler