Arı ürünleri ve arıcılık denilince aklımıza ilk gelen ürün genel olarak bal olur. Ancak arıcılık ürünleri günümüzde sağlık, kozmetik, hayvancılık ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır. Arı ürünlerini maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

Arı Ürünleri

  • Bal

Bal, arıların çiçeklerden topladığı nektarın fiziksel ve kimyasal değişikliklere tabi tutulduktan sonra kendi yapmış oldukları petek gözlerinde depoladıkları tatlı ve çok değerli bir besin maddesidir. Balın sınıflandırılması, üretim ve pazarlama şekline veya kaynağına göre yapılmaktadır. Üretim ve pazarlama tarzına göre bal; süzme ve petekli, elde edilmiş olduğu kaynağa göre ise çiçek ve salgı balı olarak sınıflandırılabilir. Balın içerisinde bulunan maddeler; su, karbonhidratlar, mineral maddeler, asitler, proteinler, enzimler ve vitaminlerdir. Bal, kaynağına ve içindeki polenlerin miktar ve çeşidine bağlı olarak B, C, E ve K vitaminlerini içerir. Arı ürünleri arasında her açıdan en büyük paya sahip olan bal, kendine has tat ve kokuya sahiptir.

  • Propolis

Propolis, arıların bitki tomurcuk ve filizlerinden toplamış olduğu çok kuvvetli antiviral, antibakteriyel ve antifungal (mantar öldürücü) etkiye sahip yapışkan ve organik bir maddedir. İşçi arılar aracılığıyla bitkilerin bilhassa tomurcuk ve sürgünlerinden toplanmaktadır.

  • Arı Sütü

Arı sütü, 5-15 günlük işçi arılar tarafından yutak üstü salgı bezlerinden salgılanmış olan bir maddedir. Jel halinde akıcı kıvamda ve kremsi beyaz renktedir. Arı sütü, ana arının besini olup besin değeri oldukça yüksektir. Arı ürünleri arasında önemli bir paya sahip olan arı sütü; A, B, C, D ve E vitaminlerini bünyesinde barındırır.

  • Bal mumu

Bal mumu, arıların peteklerini yapmak maksadıyla karın halkaları arasından salgıladıkları yumuşak ve sarımsı maddeye denilmektedir. Arı ürünleri arasında çok değerli bir yere sahip olan bal mumu; kahverengi, krem ya da sarımtırak renklerde olup sıcakta yumuşama özelliğine sahiptir. Endüstri, eczacılık, kozmetik ve ilaç sanayisi gibi çok geniş ve yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

  • Polen

Arı poleni içinde bulundurmuş olduğu pek çok vitamin ve aminoasitle tarihin en eski besin takviyelerinden biri olarak bilinmektedir. Protein, vitaminler, mineral maddeler ve iz elementler bakımından çok zengin bir besin maddesidir