Kaç farklı reçel çeşidi vardır?

Kaç farklı reçel çeşidi vardır?

Kaç farklı reçel çeşidi vardır?

Kahvaltı sofralarının en lezzetli besini tahmin edileceği üzere reçellerdir. Her yörenin kendine has reçeli olduğu gibi herkes tarafından bilinen reçellerde vardır. Çeşitliliği oldukça geniş olan bu gıdalar, küçük büyük herkesin zevkle tüketebileceği gıdalardır. Özellikle meyvelerden yapıldığı biliniyor olsa da sebze ve çeşitli bitkilerden de reçel yapılır. Gerek lezzetleri gerekse rengarenk görünümüyle sofraları en güzel şekilde süsleyen bu lezzetli gıdalar, en doğal meyve, sebze ve bitkilerden elde edilir. Genel malzemesi, limoni şeker ve meyve olup, evde zahmetsiz bir şekilde hazırlanır. İçinde bulunan malzemelerin vitaminden faydalanmak için en doğru şekilde yapılarak sofralardaki yerini alır. 

Kahvaltı sofralarını renk renk lezzetlerle donatmak için en iyi tercih reçellerdir. Lezzetli tadı ile herkesin ağzında hoş bir tat bırakan bu besinler, küçük büyük herkes tarafından tüketilmeye uygundur. Ülkemizde her yöreye ait farklı reçeller vardır. Isparta ve çevresinde sık sık gül reçeli yapılırken, iç Anadolu ve çevresinde de kayısı reçeli sık sık tüketilebilir. Bununla beraber ilginç sayılabilecek olan acı lezzetleriyle bilinen Gaziantep ve civarında ise acı biber reçeli sıklıkla tüketilir. Ege ve Akdeniz bölgesinde ise turunçgillerden yapılan reçeller lezzetle tüketilebilir. 

Binbir çeşit reçel çeşitleri

 

Ülkemiz reçel çeşitliliği açısından oldukça zengindir. Genellikle meyvelerden yapılan reçellerde çeşitlilik oldukça fazla olup her damak zevkine uygun seçenek bulunur. Reçel çeşitleri arasında; 

“Çilek reçeli, ayva reçeli, vişne reçeli, armut reçeli, kiraz reçeli, böğürtlen reçeli, armut reçeli, şeftali reçeli, domates reçeli, patlıcan reçeli, portakal reçeli, ceviz reçeli, karpuz reçeli, gül reçeli, süt reçeli, nane reçeli, limon reçeli, acı biber reçeli, soğan reçeli, havuç reçeli” gibi daha pek çok reçel çeşidi vardır. 

Her bir reçelin birinden farklı faydaları vardır. Bu sebeple sofralarda çeşitliliği bol tutarak hem farklı lezzetleri tatmak hem de içerisinde bulunan vitaminlerden faydalanmak adında tüketilebilir. Türk mutfağının önemli gıdaları arasında yer alan reçellerle sofralarınızı zenginleştirebileceğiniz gibi farklı tatlarla da damak zevkinizi genişletebilirsiniz. Geniş reçel çeşitliliği arasından en sevdiklerinizi seçebilir ve kahvaltı sofralarında veya tatlılarda kullanabilirsiniz. 


 
Etiketler: reçel
Kasım 08, 2021
Listeye dön