Kokusu, Tadı Bambaşka; Köy Yumurtası

Kokusu, Tadı Bambaşka; Köy Yumurtası

Köy Yumurtası Nedir?

Tamamen doğada ki besinlerle beslenen, kümeste değil serbest yaşamında yetişen, doğasına uygun üreyen tavukların yumurtalarına köy yumurtası denir.

Köy Yumurtasının Fabrikasyon Yumurtalardan Farkı Nedir?

Bir tavuktan doğal yollarla yılda ortalama 300 yumurta elde edilebilir. Köy yumurtası ile diğer yumurtalar aynı tür tavuklardan üretildiği için renkleri birbiriyle aynıdır. Çok dikkatli incelenmeden farklarının ayırt edilmesi zordur. Fakat her ne kadar görünüşleri benzese de lezzetleri ve besin değerleri birbirinden tamamen farklıdır. Bu da köy yumurtasını daha değerli ve sağlıklı kılar.


Doğal Köy Yumurtasının Besin Değerleri Nelerdir?

Anne sütünden sonra besin değerleri açısından en yüksek değerler taşıyan yumurtadır. 100 gram yumurtasının içinde en az 13 gram protein vardır bu değer yumurtanın çeşidine göre farklılık gösterebilir. Bir yumurta ortalama 155 kalori değerindedir, bu yüzden spor ve vücut geliştirme ile ilgilenenler tarafından çok rağbet görür.

Köy Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

İçinde ki;

  • Lutein maddesi sayesinde göz hastalıklarına iyi gelir,
  • Kolin maddesi ile hafıza kapasitesini arttırmaya yardımcı olur, ayrıca erken bunamayı engeller,
  • Yüksek magnezyum oranı sayesinde kronik yorgunluklara, eklem ve kas ağrılarına ayrıca migren ve benzeri rahatsızlıklara iyi gelir,
  • Yumurtanın sarısı kalsiyum bakımından oldukça zengindir, karaciğerde ki zehirli maddelerin vücuttan atılma işlemini hızlandırır,
  • Ayrıca A,D,K vitaminlerine, selenyum, riboflavin minerallerine sahiptir.
Etiketler: köy, yumurta,
Şubat 07, 2021
Listeye dön