Yayla Tereyağı kilo aldırır mı?

Yayla Tereyağı kilo aldırır mı?

Kahvaltılardan yemeklere kadar çok geniş bir alanda kullanılan tereyağları için çok merak edilen konulardan bir tanesi de “Tereyağı kilo aldırır mı?” olmaktadır. Tereyağ konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi tereyağın doğal olup olmadığıdır. Kendine has aroması ile yemekleri lezzetlendiren ve daha sağlıklı hale getiren tereyağı tüketiminde mutlaka doğal ve içerisinde herhangi bir katkı maddesi olmayan tereyağlar tercih edilmelidir.

Tereyağında kaç kalori var?

Kalori olarak hesaplama yapıldığında ise 1 çay kaşığı kadar tereyağında 30 kalori vardır. 1 tatlı kaşığında 38 kalori, 1 çay bardağı tereyağında ise 753 kalori vardır. Kalori hesabı yapmak isteyenler, belirtilen ölçülere göre kolayca tüketilen tereyağın kalorisini öğrenebilir.

Tereyağı besin değerleri neler?

100 gram tereyağı baz alındığında, tereyağın içerisinde yer alan besin değerleri şöyledir; 0.85 gram karbonhidrat, 0.19 gram protein, 83.22 gram yağ, 191 mg kolesterol, 7 mg sodyum, 20 md potasyum, 15 mg kalsiyum, 559 iu A vitamin, 0.09 gram demir.

Yayla Tereyağı kilo aldırır mı?

Yayla tereyağları, doğal olarak yapıldığı gibi içerisinde koruyucu ya da katkı maddeleri kullanılmaz. İçeriğinde A vitamini, CLA ve Omega 3 gibi vücut için gerekli vitamin ve besinleri barındıran tereyağı, sağlıklı bir vücut gelişimi için gereklidir. Doğal tereyağı, insan vücudunda kiloya neden olmaz. Üstelik klasik ekmek üzerine sürülen yağlar, Ayçiçek yağı gibi alternatiflere göre en sağlıklı bir ürün olan Yayla tereyağı, günlük olarak aşırı olmamak şartıyla tüketilmelidir.

Tereyağı çok aşırı bir şekilde tüketildiğinde kilo ve diğer sağlık sorunlarında etkili olabilir.  Özellikle kolesterolü olan kişilerin daha kontrollü bir şekilde tereyağı tüketmesi önerilir. Olası sağlık problemlerinde de mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır. Ancak günlük belirli oranlarda tüketilmesi halinde herhangi bir risk içermez. Mineral ve vitaminlerce zengin olan tereyağı sayesinde vücuttaki ihtiyaçlar karşılanır. Ayrıca margarin gibi ürünler yerine tüketilecek olan tereyağı, böylece sağlıklı bir tüketimi de destekler. Tok tutma özelliği sayesinde çok fazla besin tüketimi de engelleyen tereyağı, doğal olmak şartıyla kilo açısından bir risk yaratmaz.  Bölgesinde doğal bir şekilde üretilen yağlar tercih edilerek güvenle tüketilebilir.

Etiketler: Yayla Tereyağı kilo aldırır mı?
Mayıs 03, 2021
Listeye dön