Çiçek Balı

Eşsiz lezzetinin yanı sıra sağlığa faydaları ile günümüzün en değerli besin kaynaklarından biri de baldır. Organik koşullar altında üretilen balların pek çok çeşidi vardır. Bunlardan çiçek balı, binbir çeşit çiçekten elde edilir. Bal çeşitlilik anlamında oldukça geniştir. Bal çeşitleri, balın elde edildiği kaynağa göre farklılaşır. İlkbahar aylarında açan çeşitli çiçeklerin nektarlarından elde edilen çiçek balı, kendine has lezzeti ve son derece faydalı olmasıyla biliniyor. Her yaştan kişinin tüketmesine uygun olan ballar, özellikle eşsiz tadıyla çocukların en sevdiği gıdalardandır. Çiçek balı, petekli halde tüketildiği gibi süzme şeklinde de tüketilebilir. Her iki haliyle de tüketilmeye uygun olan çiçek balı, özellikle kahvaltı sofralarında tüketilse de tatlılar için de kullanılabilir. 

Besin değeri son derece yüksek olan, sofralarda da şık bir duruş sergileyen çiçek balı, insan sağlığına oldukça faydalıdır. Kişilerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olacak besinlerden çiçek balı, ağızda muhteşem bir tat bırakmasının yanı sıra beslenme öğünlerde de mutlaka yer alması gerekir. Tamamen organik koşullarda üretilen çiçek balı, adeta doğanın bir mucizesi olarak sunuluyor. Sağlığa karşı olumlu etkileri olduğu bilinen çiçek balı, düzenli tüketilmesi karşısında çeşitli hastalıklarla mücadele etmeye yardımcı olur. 

Çiçek Balının Faydaları

Çiçek balı farklı aroma ve tadıyla sofraların en lezzetli gıdalarından biridir. İşçi arıların pek çok çiçeğin nektarını toplamasıyla hazırladığı çiçek balı lezzetli olduğu kadar faydalıdır. Çiçek balının faydaları;

  • Hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Üst yol enfeksiyonunda boğazların rahatlamasını ve ağrının azalmasına yardımcı olur. 
  • Tamamen organik olması sebebiyle ne kadar yenirse yensin kandaki şeker oranını yükseltmez ve tatlı ihtiyacını karşılar.
  • Doğal bir antibiyotik olarak tüketilebilir. 
  • B12 oranı oldukça yüksek olması sebebiyle eklem ve kas ağrılarına iyi gelir. 
  • Kalsiyum ve demir açısından güçlü olması sebebiyle özellikle çocukların tüketmesi önerilir. 
  • Grip, halsizlik, nezle, bronşit gibi hastalıklara karşı vücudu koruduğu gibi hastalığın etkilerini de azaltmaktadır.
  • Kanser riskini en aza indirir.
  • Düzenli kullanılması karşısında öksürüğü keser.