Trabzon Kolot Peyniri
Trabzon Kolot Peyniri

Trabzon Kolot Peyniri

İndirim Oranı : %16 İndirim
Fiyat : $42.78(KDV Dahil)
İndirimli : $36.02(KDV Dahil)

Kaşar peyniri ile benzerlik gösteren Trabzon kolot peyniri, yoğun süt oranı ile birlikte çocuklar için de önerilmektedir. Özellikle tuz oranının da az olması, peynirin daha sağlıklı olmasına katkı sağlar.

:

 

 

Kalsiyum ve mineral kaynağı olarak peynir çeşitleri arasında en sağlıklı seçeneklerden birisi olan kolot peyniri, Trabzon’da yapılan üretimlerle popülerdir. Bölgedeki geleneksel yöntemlere göre yapılan üretimler, Türkiye’nin dört bir yanında tercih edilmektedir. Kaşar peyniri ile benzerlik gösteren kolot peyniri, yoğun süt oranı ile birlikte çocuklar için de önerilmektedir. Özellikle tuz oranının da az olması, peynirin daha sağlıklı olmasına katkı sağlar.

 

Trabzon kolot peyniri nerelerde kullanılır?

Kolot peyniri diğer peynirlerle benzer şekilde tüketilse de özel olarak kullanıldığı alanlar da vardır. Özellikle Trabzon ve Karadeniz Bölgesi’ne özgü en popüler lezzetlerden birisi olan kuymak yapımında kolot peyniri kullanılmaktadır. Kolot peynirinde ise farklı bölgelerde üretim yapılsa da en çok tercih edilen Trabzon’da yapılan üretimlerdir. Bunun dışında yemeklerde ve kahvaltılarda sade olarak tüketilebilecek olan peynir, ısıya karşı dirençsiz olduğundan dolayı erir ve yemeklere farklı lezzet katar.

Organik Trabzon kolot peynir üretimi nasıl yapılır?

Trabzon’da yapılan üretimlerde organik ve geleneksel yöntemler tercih edilmemektedir. Katkı maddesi kullanılmadan üretilen peynirler, böylece hem sağlıklı hem de lezzetli olabilmektedir. Kolot peyniri üretiminde inek sütü kullanılır. Taze ve organik sütlerden yapılacak peynirde ilk aşama peynirin süzülerek 1 gün boyunca serin ortamda bekletilmesidir. Bekleme ile birlikte kaymağı üstte çıkan sütün kaymağı alınır. Ardından üzerine taze yeni süt eklenerek kaynatılır. 40 derecede kaynatılan süt kesildiği anda içerisine peynir mayası eklenir. Sütün karıştırılması ile birlikte kaynadıktan sonra soğumaya alınır. Yaklaşık 2 saat dinlenme süresi uygundur. Süt kesildikten sonra ise özel bezlerde bekletilir. 12 saat dinlenme süresinin ardından tuzlanarak 3 ay kadar bekletilir. Bekleme süresi sonrasında ise peynirler tüketilmeye hazır hale gelir.

Doğal Trabzon kolot peyniri nereden alınır?

Yapım aşaması oldukça zor olan kolot peyniri için kişilerin doğal ve organik seçenekler sunan adresleri tercih etmesi gerekir. Trabzon kolot peyniri için Türkiye’de güven sağlamayı başararak doğal ve organik lezzetlere ulaşmak isteyenlerin ilk adresi olan Köyde.com ile organik Trabzon kolot peynirine erişilebilir ve ihtiyaç duyduğunuz her anda satın alabilirsiniz.

Benzer Ürünler