Doğal zeytinyağı nasıl üretilir?

Doğal zeytinyağı nasıl üretilir?

Faydaları saymakla bitmeyen doğal zeytinyağı, bakımlı topraklarda yetişen zeytinlerden üretilir. Geçmişten bugüne çeşitli hastalıkların tedavisinde, cilt ve saç bakımında, yemeklerde veya kahvaltılarda yağ olarak tüketilir. Doğal yollarda üretilen zeytinyağının en önemli özellikleri arasında insan sağlığına zararlı değil faydalı olmasıdır. 

Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgesinde üretimi yapılan zeytinlerin soğuk ve sıcak sıkım yöntemlerinden biri kullanılarak elde edilen zeytinyağı, sofralarda en lezzetli haliyle yer alır. Zeytinyağı elde etmenin temel olarak üç aşaması bulunur. Bunlar; ezerek kırıp parçalama, sıkma ve ac suyunu yağdan ayrıştırarak. Geçmiş dönemlerde, zeytinler taş değirmenlerde hayvan gücü kullanılarak döndürme haliyle kırılır ve ezilirdi.

Zeytinyağı nasıl elde edilir?

Ezilen zeytinler hamur haline gelir ve bazen bez torbalara alınarak ahşap teknelerde ayakla çiğnenerek, bazen ise keçe ve çuldan yapılmış materyallere dökülerek baskı kollu ve vidalı pres sistemi tercih edilerek sıkılırdı. Günümüzde, bazı yerlerde halen bu yöntemlerde kullanılarak üretimi sağlanıyor olsa da genellikle kontinü sistem adı verilen el değmeden ve haya maruz kalmadan sıkılarak daha verimli bir süreç tercih edilir. Kontinü sistemde zeytinler, nikel metalden üretilen açık havaya tamamen kapalı sistem içerisinde konularak sıkma işlemi gerçekleştirilir. Kontinü adı verilen sistemde hareket eden banda dökülen zeytinler, ilk aşamada yıkama havuzundan geçerek temizleme işlemi gerçekleşir. Ardından kırıcı aletiyle kırılarak, malasöz denilen hamur yoğurma alanlarına alınarak yağın kolay bir şekilde elde edilmesi için bir süre burada yoğurma işlemi yapılır. Hamur kıvamına geldiğinde el müdahalesi olmadan dekantör adı verilen ve merkez kaç kuvveti ile sıkılan alana geçilir. Son olarak ise seperatör adı verilen kısımda zeytinyağı acı sudan arındırılarak tüketime hazır hale getirilir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber zeytin üretimi sistemi çok daha gelişmiş olup, herhangi bir şekilde insan eli değmeden tamamen organik koşullar altında üretim sağlanır. Pek çok alanda kullanılmaya uygun olan zeytinyağı, sağlık açısından son derece faydalı olup her yaştan bireyin tüketimi için uygundur. İnsan eli değmeden veya herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan üretimi yapılan zeytinyağı, pek çok yemek ve kahvaltıda tüketilebilir.


 
Etiketler: Doğal zeytinyağı, zeytinyağı
Temmuz 26, 2021
Listeye dön