Soğuk sıkım zeytinyağı nedir?

Soğuk sıkım zeytinyağı nedir?

Zeytinyağı satın alacak kişilerin karşılaştığı zeytinyağı türlerinden birisi de soğuk sıkımdır. Zeytinyağı konusunda çok fazla bilgisi olmayan kişiler için “Soğuk sıkım zeytinyağı nedir?” şeklinde soru işaretlerine neden olan yağ türü, aslında zeytinyağın en sağlıklı ve lezzetli çeşitlerinden birisidir.

Soğuk sıkım zeytinyağı nedir, nasıl üretilir?

Soğuk sıkım olarak üretilecek zeytinyağında geleneksel yöntemler kullanılır. Toplamasından elde edilmesi ana kadar özel bir üretim sürecine sahip olan soğuk sıkımda, tek bir bahçe ürünleri kullanılır. Zeytinlerde herhangi bir karışım yapılmadığı gibi tek tür ve bahçe ürünü olan zeytinler erken hasat olarak toplanır. Ardından taş değirmenlerde çekirdekleri ile birlikte ezilen zeytinler, son aşamada hasır çuvallarda ezilir. Bu aşamalarda maksimum 27 dereceye kadar su ile besleme yapılır. Böylece ısıl bir işlem ya da sıcaklığa maruz kalmayan zeytinler, soğuk sıkım olarak üretilir. Bu yöntemlerle üretilen zeytinyağı, soğuk sıkım zeytinyağı olarak adlandırılır ve pazarlanır. Soğuk sıkım zeytinyağları genellikle Ekim ve Kasım aylarında toplanan erken hasar zeytinlerle üretilir.

Soğuk sıkım zeytinyağının farkı ne?

Üretimdeki farklılığının yanı sıra lezzet ve aroma olarak da soğuk sıkım yağlar farklıdır. Isıl işlem uygulanmadığından dolayı besin değerlerini koruyan zeytinyağı, fabrika üretimlerine göre vitamin ve mineraller açısından çok daha zengindir. Özellikle doğru tarım yöntemleri ile üretimi yapılan zeytinler kullanıldığında zeytinyağında en ideal lezzet ve kokuya ulaşılabilir.

Fabrikasyon soğuk sıkım zeytinyağı yapılır mı?

Soğuk sıkım, fabrikasyon üretimler için uygun değildir. Tek bir bahçeden elde edilecek az miktardaki zeytin, fabrika üretimine uygun olmadığı gibi soğuk sıkım zeytinyağı üretimi daha çok bölgesel yerel üreticiler tarafından tercih edilir. Maliyeti daha az olduğu gibi aroma ve lezzet konusunda da soğuk sıkım idealdir. Ayrıca fabrikasyon üretimlerde ısıl işlem ve 27 derecenin üzerinde sıcaklığa sahip su kullanıldığından dolayı fabrikalardaki mevcut üretim hatları zeytinyağında soğuk sıkım işlemlere uygun değildir. Fabrikasyon üretimlerinde zaman zaman yer alabilecek olan soğuk sıkım, aslında 200 dereceye kadar artan sıcaklıklarda 0.5 asitli zeytinyağları ifade eder. Meyve olarak kabul edilen zeytinin, taze olarak sıkılması ile elde edilen zeytinyağı, bir nevi taze meyve suyudur.

Etiketler: Soğuk sıkım zeytinyağı nedir?
Mayıs 01, 2021
Listeye dön