Zeytinyağı yararları nelerdir?

Zeytinyağı yararları nelerdir?

Cilt bakımı, yemek yapımı, sağlığa faydalı oluşu ve daha pek çok faydası bulunan zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Akdeniz Bölgesi’nde ağaçta yetişen bir meyve olan zeytinlerden elde edilen zeytinyağının insan vücuduna saymakla bitmeyecek cinsten faydaları bulunur.

Sindirim sistemini düzeltmek, kalp sağlığını korumak, saça ve cilde bakım yapmak, mideye yardımcı olmak ve daha pek çok sebepten dolayı kullanılan zeytinyağının faydaları, oldukça fazladır. Zeytinyağının faydaları nelerdir?

Sindirim sistemine faydalıdır; zeytinyağının sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinir. Bağırsak hareketlerini düzenlemek ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir yap çeşididir.

Metabolizmayı artırır; çocukların beyin gelişimi, kemik yapısının güçlendirilmesi ve metabolizmayı hızlandırmak konusunda son derece faydalı olan zeytinyağı yetişkin bireyler için de oldukça faydalı olan E vitamini kaynağıdır.

Cilt sağlığına faydası; zeytinyağının içerisinde yer alan yükse E vitamini sayesinde cilde bakım yapmak adına son derece uygundur. Dış etkenlerden dolayı etkilenen cildin kaybolan nemini geri almak için zeytinyağı kullanımı önerilir. E vitamini deposu olan zeytinyağı, ciltte bulunan aknelerden, iltihaplardan kurtulmak için etkili olduğu gibi cilt kanserine karşı da koruyucu olarak kullanılır. Bunun yanı sıra topuklarda oluşan çatlaklar konusunda da oldukça etkilidir.

Zeytinyağı kilo verdirir mi?

Kilo verdirme; zeytinyağında yer alan tekli doymamış yağlar kilo almaya karşı etkiye sahiptir. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar kilo vermede yardımcı bir ürün olarak kullanılabilirliğini gösterir.

Kalp sağlığına faydası; yüzde 70 oranında doymamış yap bulundurması sebebiyle kanda bulunan kolesterol birikimini ve kalp problemlerinin önüne geçebilir.

Yaşlanmaya karşı etkilidir; antioksidanlar karşısında çok daha zengin olan soğuk sıkım zeytinyağı, insan bedeninin doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır. Doğal yollarla yapılan bitkisel terapilerde ve kozmetik ürünlerinde yer alan zeytinyağı, cildin doğal bir şekilde parlak gözükmesini sağlar.

Kansere karşı savaş açar; zeytinyağı kullanımının insan bedenini kanserli büyümeye, özellikle de bağırsak kanserine karşı koruduğu bilinir.

Hücre duvarlarını güçlendirir; zeytinyağı içerisinde yer alan daha güçlü hücre duvarlarının oluşmasına yardımcı olan polifenoller yer alır. Bunlar, aynı zamanda, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayan arter duvarlarının elastikiyetini artırmaktadır.

Etiketler: zeytinyağı, yararları, zararları
Temmuz 08, 2021
Listeye dön