Sucuk, şişirilip kurutulmuş bağırsak içine baharatlı et kıyması doldurularak yapılmakta olan bir yiyecek türüdür. Uzun raf ömrüne sahip bir tüketim malzemesidir. Daha ekonomik bir ürün olması için küçükbaş hayvan eti de sucuğa sıkça karıştırılır. Yapımında sakatat bulunmayan sucuğun Orta Çağ’dan bu yana farklı şekillerde ortaya konulduğu bilinmektedir. Sucuk, yağ ve tuz içeren bir besin maddesi olup kırmızı biber, kimyon ve sumak gibi baharatlar ve sarımsak içermektedir. Sucuk; kuru fasulye, hamur işi yemekler, pide ve pizza yapımında da sıkça kullanılan ve bu yiyeceklere hoş bir tat veren gıda maddesidir. Sucuklar ayrıca içlerindeki su miktarı oranında; kuru, tam kuru, yarı kuru, az kuru türlere sahip olarak bilinmektedir.

 

Doğal Et Siparişi

 

Pastırma, çiğ etin türlü baharatlar ve tuzla kurutulması ile yapılmakta olan Türk mutfağında önemli bir yere sahip yiyecektir. Günümüzde Kayseri, pastırma üretim kenti olarak bilinmektedir. Pastırma eski bir Türk yiyeceği olup pastırmayı ilk icra edenlerin Orta Asya’da Hunlar olduğu bilinmektedir. Kayseri’de pastırmacılık Orta Asya’dan göç eden Türklerle başlamış ve zamanla çok büyük gelişim göstermiştir. Zorlu şartlarda, askerlerin ve süvarilerin daha güçlü ve dayanıklı olmalarını sağlamak maksadıyla pastırma tüketildiği söylenir. Şarküterilerin en gözde ürünlerinden biri olan pastırma, yapılışı itibarıyla hem tuzu hem de baharatı bol bir besindir. Bu sebeple bilhassa böbrek, kalp ve tansiyon hastalarının pastırmayı dikkatli bir şekilde tüketmeleri gerekir.

Doğal Et Ürünleri

Kavurma, kendi yağıyla pişirilip kavrulduktan sonra yenen ya da dondurulup saklanan ete denilmektedir. Aslında kavurma, Türk mutfağında bir et saklama biçimidir. Eski Türkler av etlerini kavurma yöntemiyle saklamaktaydılar. Kavurma ihtiyaç olması halinde depolandığı yerden çıkartılır ve genel itibarıyla etli yemek yapımında kullanılmak suretiyle tüketilir. Kavurma, pide yapımında iç malzeme olarak da kullanılmaktadır. İçerdiği yağ miktarına göre kavurma; %30-35 oranındayken çok yağlı, %25-30 oranındayken orta yağlı, %20-25 oranındayken ise az yağlı olarak adlandırılmaktadır. Kavurmanın yağ oranı ne kadar fazla olursa raf ömrü o doğrultuda uzamaktadır. Ancak ne kadar yağlı olursa olsun bir kavurma maksimum 6 ay bekletilmeli ve bu süre sonlanmadan tüketilmelidir.