Kestane Balı

Kestane balı, haziran ayında kestane ağaçlarının çiçek açmasıyla üretilen bal çeşitlerinden biridir. Bu dönem içerisinde işçi arıların kestane çiçeklerinden elde ettiği nektarlardan üretilen kestane balı, diğer ballara göre daha farklıdır. Tamamen organik koşullar altında üretilen hakiki kestane balı, diğer ballara göre daha koyu kıvamlı ve koyu kahverengindedir. Pek çok hastalığa karşı vücudun direncini arttıran kestane balı, en faydalı ballardan biridir. Diğer ballara göre tadı biraz daha acı olup, ağızda mayhoş bir tat bırakır. 

Diğer çiçek ballarına göre iki kat daha fazla demir içeren kestane balı, doğal bir antiseptik olup, rengi ve kokusuyla kendini belli eder. İçerisinde herhangi bir katkı maddesinin bulunmadığı kestane balı, uygun koşullar altında saklandığında uzun süre yapısı bozulmadan tüketilebilir. Karakteristik özellikleri sayesinde diğer ballar arasından kolaylıkla ayırt edilen bu doğal antibiyotik, ülkemizde yoğunlukla Karadeniz bölgesinde üretilmektedir. Binbir çeşit faydası bulunan kestane balı, düzenli tüketildiğinde oldukça faydalı olmaktadır. 

Kestane Balının Faydaları

Organik koşullar altında üretilip sofralara geldiğinde pek çok faydasını gösteren kestane balı, en değerli ballardan biridir. Halk arasında acı bal olarak da adlandırılan kestane balı, kendine has özellikleriyle diğer ballara göre çok daha farklıdır. Yoğun kıvamı ve acı tadı sebebiyle küçük bebeklere ve çeşitli rahatsızlıkları bulunan kişilerin dikkatli tüketmesi gerekir. Doğanın bir mucizesi olarak değerlendirilen kestane balının faydaları;

  • Kestane balı bağışıklık sistemini güçlendirerek pek çok hastalığa karşı vücudun direncini artırır. 
  • Özellikle kış aylarında yaşanan nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı ılık süt ile tüketilmesi önerilir. 
  • Balgam söktürücü etkisinin yanı sıra öksürüğe kesin çözüm olarak görülür. 
  • Güçlü bir antioksidan olması sebebiyle vücuttaki mikropların atılmasında faydalıdır. 
  • Bu özelliği ile beraber özellikle boğaz enfeksiyonunda faydalıyla idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlıklarına da etkilidir. 
  • İçinde bulunan besleyici öğeler sayesinde daha uzun süre tok tutmaya yardımcı olur. 
  • Kan dolaşımını hızlandırarak özellikle soğuk havalarda vücut ısısını dengede tutar. 
  • Mevcut hücreleri korurken yeni hücre oluşumunu destekler.