Isıl İşlem Görmüş Bal Nedir?

Isıl İşlem Görmüş Bal Nedir?

Bal üreticisi genellikle balın kristalize olmaması yani halk arasındaki adı ile şekerlenmemesi için veya bu sürenin uzatılabilmesi için balın ısıl işleme tabi tutulmasını sağlamaktadır. Bu durum hem tüketicinin talepleri hem de üreticinin ürettiği balı koruma isteği ile gerçekleştirilmektedir. Halk arasında şekerlenme olarak bilinen bu durum birçok tüketici tarafından olumsuz bir durum olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda bu durum balın hileli olduğu düşüncesini de ortaya çıkarmaktadır. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda üreticinin malını satabilmesi ve tüketicinin istediği gibi bala ulaşabilmesi için ısıl işlem aşamalarını bir ihtiyaç haline getirmektedir. Sağlanan bu işlem sayesinde üretici ve tüketici karşı karşıya gelmemiş olmaktadır. Bunlar ile birlikte itibar ve güven kaybı gibi durumlarda yaşanmamaktadır. Tüm bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda üreticiler istemeseler de balları ısıl işlemlere tabi tutmaktadırlar. Bu sayede bal çok daha uzun süre kalitesini ve akışkanlığını yitirmeden, istenilen kıvamda ve yapıda saklanabilmektedir.

Isıl İşlem Nelere Sebep Olur?

Ham balık 47 derecelik bir ısıl işleme tabi tutulmaktadır. Bu ısıl işlem sonucunda balın niteliğinde ya da değerlerinde herhangi bir kayıp meydana gelmemektedir. Sadece balın donma yani şekerlenme süresi uzatılmaktadır. Balın kristalize olma süreci uzatıldığı zaman üretici ve tüketici arasında yaşanabilecek tüm sorunlar olabilecek en düşük hale getirilmektedir. Bu sayede üreticiler ballarını en kaliteli şekilde çok daha olumlu bir şekilde tüketicilere ulaştırmaktadırlar.

Dışarıdan bir gözle bakıldığı zaman ideal olan durum balın herhangi bir ısıl işleme tabi tutulmamasıdır. Isıl işlemde yapılabilecek olası hatalar farklı değerlerin yükselmesine ve başta mineral ve vitaminler olmak üzere birçok farklı besin değerinin yanmasına ya da bozulmasına sebebiyet vermektedir. Bu durumda şifa kaynağı olarak bilinen balın içeriğinin kaybedilmesine sebep olmaktadır. Yapılabilecek olası hatalar en sağlıklı balların bile kanserojen bir madde haline gelmesine sebebiyet vermektedir. Bu durumu hem üreticiler hem de tüketiciler hiçbir şekilde istememektedir. Bu sebepten ısıl işlem mutlaka profesyoneller tarafından olabilecek en doğru şartlar ile yapılmalı ve sonuçlandırılmalıdır.

Etiketler: Işıl işlem görmüş bal, bal
Aralık 03, 2020
Listeye dön